Wrześniowy weekend (17-18.09.2016) na długo zapadnie w pamięci kartingowej rodziny serii ROTAX MAX CHALLENGE POLAND. Dwie ostatnie - XI i XII runda pucharu zgrały się z otwarciem, najnowszego toru wyścigowego w Polsce - Słomczyn.

Podczas ceremonii oddania obiektu do użytku, obecni byli znamienici goście między innymi prezes PZM - Andrzej Witkowski, a następnie swoje umiejętności prezentowali między innymi Mistrz Świata - Karol Basz, oraz Hieronim Kochański. Były to tylko jedne z wielu emocji jakich doświadczyli widzowie, albowiem już w niedzielę poznaliśmy tegorocznych zwycięzców biletów na tegoroczny Finał Światowy w Sarno.

Piątek i sobota upłynęły pod znakiem pięknej pogody. W niedzielę nastąpiło ochłodzenie, lecz przedstawiciele firm Liberia, oraz Fresh zadbali, by dobra atmosfera trwała jak najdłużej. Jako pierwsi, do rywalizacji przystąpili kierowcy SENIOR MAXA. Od początku zawodów walka o prowadzenie toczy się pomiędzy Gregułą i Welezinskim. Greguła rozgrywa na swoją korzyść półfinał, z kolei w finale szybszy okazuje się Welezinski. Na mecie obu startów 3 meldował się Dziocha, lecz w wyniku nałożonej na niego kary +10s. w finale jego miejsce zajmuje Tkocz. Niedziela to bezsprzeczna dominacja Greguły, który wygrywa oba biegi, a w finale wypracowuje 11s. przewagę. Tuż za nim zjawiają się Dziocha i Tkocz.

W JUNIOR MAXIE, 4 zwycięstwami podsumował weekend Aleksejevas. W sobotę jego pozycji starał się zagrozić Pyłka i Kaprzyk. W półfinale szybszy jest Pyłka, z kolei na koniec dnia Kaprzyk. Z dobrej strony pokazał się również Janicki - debiutujący w klasie juniorskiej Rotaxa. W niedzielę o pozycję vice-lidera walczyli Kaprzyk i Wiśnicki. W pierwszym wyścigu pojedynek wygrywa Kaprzyk, a w drugim Wiśnicki.

W MICRO MAXIE prym w sobotę wiedli Piekutowski i Matejczyk, którzy na mecie meldowali się zajmując dwie pierwsze pozycje. Ścisłą czołówkę klasy uzupełniali Szerszeń i Maślakiewicz. W niedzielę ponownie najszybszy jest Piekutowski. Tuż za nim, jako vice-lider kończy oba biegi Szerszeń. Na 3 miejscu w półfinale melduje się Pomorski, a w finale Havrylets.

Sporych emocji, dostarczała jak zawsze łączona stawka DD2. Półfinał XI rundy wygrywa Bielecki, lecz w finale traci prowadzenie na rzecz Białacha. W półfinale, 2 zjawia się Bartoszuk, oczko przed Jurmanowiczem - który zamyka również finałową trójkę. W klasyfikacji MASTERSÓW sobotnie zmagania najwyżej ukończyli: Solich, Biriuk, Wilczyński. W niedzielnym półfinale, Białach nadal utrzymuje swoje dobre tempo i wygrywa przed Bieleckim i Bartoszukiem. W finale dwie pierwsze lokaty zajmują jednak Bielecki i Bartoszuk, a po serii pojedynków z Jurmanowiczem, 3 rezultat notuje Białach. Najszybszymi MASTERSAMI dnia ponownie zostali Biriuk, Wilczyński i Solich.

Jako ostatni na tor wyjeżdżali kierowcy MINI MAXA. Trzy z czterech weekendowych wyścigów rozgrywa na swoją korzyść Jabłoński. Niestety w niedzielnym finale odpada z rywalizacji po udziale w incydencie. Półfinał XI rundy tuż za liderem kończą Kolasa i Janczewski, lecz w finale ich miejsca zajmują Pyłka i Kuc. Kuc i Pyłka nie zwalniają również tempa w niedzielę i pierwszy wyścig kończą także w ścisłej czołówce. Tym razem jednak szybszy okazuje się Kuc. W finale walka koło w koło o pozycję lidera toczyła się pomiędzy kilkoma kierowcami. Ostatecznie najszybszy okazuje się Kolasa, a za nim ostatnią szachownicę sezonu mijają Janczewski i Kuc.

Warto wspomnieć, że na torze mogliśmy zobaczyć również uczestników jazd pokazowych: klasy MICRO MAX i HOBBY 125, którzy zaliczali wyjazd za wyjazdem. Poniżej prezentujemy Wam tegoroczne czołówki poszczególnych kategorii:

MICRO MAX:
1. Bartłomiej Piekutowski,
2. Filip Matejczyk,
3. Karol Pasiewicz

MINI MAX:
1. Marcel Kuc,
2. Oliwier Pyłka,
3. Szymon Jabłoński

JUNIOR MAX:
1. Mateusz Pyłka,
2. Piotr Wiśnicki,
3. Silvester Aleksejevas

SENIOR MAX:
1. Wiktor Welezinski,
2. Dawid Dziocha,
3. Kuba Greguła

DD2 MAX:
1. Łukasz Bartoszuk,
2. Karol Jurmanowicz,
3. Michał Białach

DD2 MASTERS:
1. Sławomir Murański,
2. Kirill Biriuk,
3. Yurii Protasov

Na najważniejszej imprezie sezonu, GRAND FINALS 2016 w Sarno zobaczymy:

- Bartłomieja Piekutowskiego,
- Filipa Matejczyka,
- Marcela Kuca,
- Mateusza Pyłkę,
- Wiktora Welezinskiego,
- Karola Jurmanowicza,
- Łukasza Bartoszuka,
- Kacpra Bieleckiego
- Sławomira Murańskiego.

 Wyniki XI Rundy Pucharu Rotax MAX Challenge Poland

 Wyniki XII Rundy Pucharu Rotax MAX Challenge Poland

(inf. prasowa http://rotax-kart.pl/ fot. https://www.facebook.com/Media4U)

Dwie ostatnie rundy Rok Cup Poland 2016 rozegrano 2-4 września 2016 na torze WallraV Race Center w Starym Kisielinie koło Zielonej Góry. Dla triumfatorów tegorocznego sezonu jest to także przepuskta na październikowy Rok Cup International Final, który odbędzie się we włoskim Lonato.

Podobnie jak w poprzednich rundach Rok Cup Poland triumfatorzy kwalifikacji w każdej z kategorii zostali nagrodzeni kompletem opon ufundowanym przez KIA MOTORS POLSKA, organizatora wyścigowej serii KIA LOTOS RACE. Oprócz tego, każdy ze zwycięzców czasówki losował nazwisko zawodnika ze swojej kategorii, który otrzymywał nagrodę dodatkową, także ufundowaną przez KIA.

W kategorii dla najmłodszych zawodników - Baby Rok, oba wyścigi pierwszego dnia wygrał lider klasyfikacji Julian Śmiechowski (A. Wielkopolski). W pierwszym z nich (półfinałowym), błysnął talentem tegoroczny debiutant Adam Mądry (A. Polski), który dotarł do mety na drugiej pozycji. W podsumowaniu dnia  zawodnik zespołu Supersonic Racing zajął wysokie 5. miejsce, natomiast na podium obok Śmiechowskiego stanęli Mateusz Pasiuk (A. Zielonogórski Duet) i Dawid Marcinowski (A. Leszczyński). Podczas ostatniej, 14. rundy sezonu w półfinale triumfował Marcinowski, ale w finałowym wyścigu przysłowiową kropkę nad „i” postawił Śmiechowski. Na trzecim stopniu podium tej rundy stanął Jan Przyrowski (A. Leszczyński), a w końcowej punktacji Śmiechowski (727 pkt.) wyprzedził Przyrowskiego (648) i jego kolegę z Automobilklubu Leszczyńskiego Piotra Czaję (529).

Także i tym razem rywalizacja w Mini Roku przebiegała pod znakiem zaciętych pojedynków Marcela Kuca (TTSK K-Team Tarnów) i Jakuba Szablewskiego (A. Leszczyński), którym starał się dotrzymać kroku Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club). W takiej też kolejności zakończyła się 13. runda, natomiast nazajutrz dwa zwycięstwa odniósł Karol Pasiewicz (A. Wielkopolski). Drugi był Kuc, trzeci Mateusz Lenart (TMSM Sparta Wrocław), czwarty Protasiewicz, a piąty Szablewski. W klasyfikacji sezonu zwyciężył Kuc (819 pkt.) przed Szablewskim (734) i Pasiewiczem (527).

Ozdobą kartingowego weekendu w Starym Kisielinie były niewątpliwie arcyciekawe pojedynki w klasie Junior Rok. Wyjątkowe emocje zapowiadał już pierwszy wyścig, podczas którego na pierwszym zakręcie doszło do karambolu pięciu zawodników. Z rywalizacji odpadli m.in. Szymon Urbaniak (A. Wschodni w Lublinie) i lider punktacji Gustas Grinbergas, co dla Litwina okazało się stratą nie do odrobienia. W 13. rundzie triumfował Adrian Janicki (A. Zielonogórski Duet), który wyprzedził Filipa Zagórskiego i Franciszka Palmirskiego (obaj A. Wielkopolski). Następnego dnia, po zaciętej walce z Zagórskim, wyścig półfinałowy wygrał Janicki. Piąte miejsce zajął odrabiający straty Grinbergas, który w finałowym pojedynku jeszcze usiłował bronić prymatu w końcowej klasyfikacji, ale na mecie ostatniego wyścigu sezonu przegrał o pół metra (!) z Janickim. Wyścig i całą rundę wygrał Marcin Zając (Wallrav Racing Club), a druga lokata wystarczyła Adrianowi Janickiemu (704 pkt.) do triumfu w Pucharze Roka w tej kategorii. Drugie miejsce w punktacji zajął Gustas Grinbergas (690), a trzecie Marcin Zając (607).

Bez niespodzianek zakończyła się za to rywalizacja w klasie Rok 15. Igor Lejko (Wallrav Racing Club) podczas 13. rundy wyprzedził Daniela Zająca (Wallrav Racing Club) i Marcela Prokscha-Koppena (Niemcy), a na podium 14. rundy obok zawodnika AMO Racing Team stanęli Jakub Dobroszczyk (A. Leszczyński) i ponownie Prokscha-Koppen . W końcowej klasyfikacji bezdyskusyjnie pierwszą lokatę zajął Igor Lejko (885 pkt.), na drugiej pozycji sklasyfikowano Daniela Zająca (557), a na trzeciej Marcela Prokscha-Koppena (519).

W kategorii Rok 25 pierwszego dnia triumfował Adrian Marcinkiewicz (A. Zielonogórski Duet) przed Marcelem Prokscha-Koppenem i Arielem Piotrowskim (A. Kujawsko-Pomorski). Nazajutrz najlepszy okazał się Jakub Dobroszczyk, który wyprzedził Marcinkiewicza i Piotrowskiego. W podsumowaniu sezonu najwięcej punktów zebrał Daniel Zając (747), drugie miejsce zajął Marcel Prokscha-Koppen (701), natomiast na  trzecim sklasyfikowano Adriana Marcinkiewicza (651).

Wyniki XIII Rundy Pucharu Rok Cup Poland

Wyniki XIV Rundy Pucharu Rok Cup Poland

(inf. prasowa Zespół Prasowy Rok Cup Poland 2016, fot. https://www.facebook.com/Media4U)  

Druga, a zarazem ostatnia, tegoroczna seria zmagań Kartingowych Mistrzostw Polski, oraz Międzynarodowych Mistrzostw Polski rozegrana została 19-21 sierpnia 2016 na torze WallraV Race Center w Zielonej Górze. 

Uczestnicy najbardziej prestiżowych zawodów sezonu 2016 na padoku obecni byli już od środy. Wszystko to, by jak najlepiej przygotować się do walki, o cenne punkty klasyfikacji generalnej, jednej z dwóch głównych, krajowych serii kartingowych - ROTAX MAX CHALLENGE POLAND. Zmienna pogoda - w sobotę słońce, w niedzielę deszcz - była nie tylko sprawdzianem umiejętności zawodników, lecz dostarczyła także wspaniałego widowiska.

Pierwszym etapem zawodów były piątkowe kwalifikacje. Pole position w poszczególnych klasach wywalczyli: MICRO MAX: Oskar Pomorski, MINI MAX: Igor Drożyński, JUNIOR MAX: Piotr Wiśnicki, SENIOR MAX: Kacper Bielecki, DD2 MAX: Kacper Bielecki, DD2 MASTERS - Sławomir Murański.

Jako pierwsi, na torze zjawili się kierowcy klasy MINI MAX. Już od pierwszego wyścigu o pozycję lidera zaciekłe pojedynki toczyli Oliwier Pyłka i Szymon Jabłoński. Pyłka metę wszystkich czterech wyścigów minąl jako 1, lecz w wyniku nałożonej kary +10s. w klasyfikacji 3 wyścigu na szczycie tabeli sklasyfikowany został Jabłoński. W sobotę na 2 i 3 miejscu uplasował się Jerzy Spinkiewicz, a w niedzielę pierwszą trójkę uzupełniał Igor Drożyński.

MICRO MAX to bardzo wyrównane tempo i liczne roszady w pierwszej trójce. Na szczycie weekendowego podium uplasował się Bartłomiej Piekutowski, który wygrał 3 z 4 wyścigów. Na drugi stopniu uplasował się Karol Pasiewicz, który przez cały weekend trzymał się tuż za zderzakiem lidera. Ścisłą czołówkę uzupełnił Oskar Pomorski, a sukcesami mogli pochwalić się również Filip Matejczyk i Szymon Szerszeń, którzy uczestniczyli w walce o jak najlepszy wynik.

Kolejni na linii startu zjawiali się kierowcy łączonej stawki DD2 MAX I DD2 MASTERS. Sobota to dominacja Kacpra Bieleckiego, gonionego przez Karola Jurmanowicza. 3 miejscem podzielili się Łukasz Bartoszuk i Sławomir Murański (MASTERS). Zwycięstwem, niedzielę rozpoczął Jurmanowicz, lecz na koniec dnia Bielecki powraca na pozycję lidera. Świetne tempo potwierdził Murański, który został vice-liderem 4 serii wyścigowej. W klasyfikacji MASTERS za Murańskim uplasowali się Dariusz Solich i Yurii Protasov.

Ogromnych emocji dostarczali również kierowcy kategorii JUNIOR MAX. Świetne tempo Mateusza Pyłki, pozwoliło mu wygrać 3 wyścigi i stanąć na szczycie podium 2 odsłony Mistrzostw. Przez cały weekend starał mu się zagrozić vice-lider - Piotr Wiśnicki. Jako 3 na pudle stanął Mateusz Kaprzyk, a swoją obecność w czołówce minionych startów zaznaczyli również Kamil Donicz i Maciej Kocoń.

Ostatni na linii startu zjawiali się kierowcy SENIOR MAXA. Zwycięstwem, weekend rozpoczyna Kuba Greguła, lecz szybko na pozycję lidera wychodzi Marcel Jastrzębowski, który ostatecznie wygrywa weekendowe zmagania. Na 2-3 lokacie utrzymywał się Dawid Dziocha, a wygrana 4 wyścigu klasy umocniła jego pozycję na 2 stopniu podium. Na 3 miejscu sklasyfikowany został Greguła, na którego naciskał Michał Stępiński. W ścisłej czołówce, jako 3 ostatni wyścig klasy podsumował Mateusz Bartsch.Najważniejsze tytuły, kartingowego sezonu 2016 w poszczególnych kategoriach wywalczyli:

MICRO MAX:
   Mistrz Polski - Bartłomiej Piekutowski
   Vice-mistrz Polski - Karol Pasiewicz
   2. Vice-mistrz Polski - Filip Matejczyk

 MINI MAX:
   Mistrz Polski - Szymon Jabłoński
   Vice-mistrz Polski - Oliwier Pyłka
   2. Vice-mistrz Polski - Igor Drożyński

JUNIOR MAX:
   Mistrz Polski - Mateusz Pyłka
   Vice-mistrz Polski - Piotr Wiśnicki
   2. Vice-mistrz Polski - Kamil Donicz

 SENIOR MAX:
   Mistrz Polski - Marcel Jastrzębowski
   Vice-mistrz Polski - Michał Stępiński
   2. Vice-mistrz Polski - Dawid Dziocha

 DD2 MAX:
   Mistrz Polski - Karol Jurmanowicz
   Vice-mistrz Polski - Łukasz Bartoszuk
   2. Vice-mistrz Polski - Sławomir Murański

DD2 MASTERS:
   Mistrz Polski - Sławomir Murański

Wyniki Kartingowych Mistrzostw Polski II seria

(inf. prasowa http://rotax-kart.pl/ fot. https://www.facebook.com/Media4U)