Wschód, to pozornie rzadki cel wyjazdów motocrossowców. Ale czy na pewno? Od wielu lat Rosja gości najlepszych motocrossowców świata organizując we współpracy z FIM i Youthstream jedną rundę MXGP. Przez dwa lata te zawody odbywały się w Zielonogorie nad Wołgą, a od 3 lat na przepięknie położonym torze Orlyonok nad Morzem Czarnym. W tym roku dodatkowo w Rosji odbędą się jeszcze dwie ważne międzynarodowe imprezy crossowe: Puchar Europy w Snowbike w Białej Górze na Uralu (już w najbliższą sobotę) oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Moskwie (w lipcu). Mamy nadzieję, że na każdej z tych imprez pojawią się polscy zawodnicy. Jeden Polak już tam jest. To Igor Zienkiewicz #385, który przebywa w stolicy Uralu, Ekaterinburgu i przygotowuje się do sobotniego startu w pierwszym w historii Pucharze Europy w Snowbike.

Dzisiaj prezentujemy trzecią i na razie ostatnią część historii młodego polskiego motocrossowca. Dalsze losy i wyniki będziemy śledzić na bieżąco najpierw w najbliższą sobotę, a potem w całym sezonie motocrossowym.

 

Sezon 2017 przyniósł mi II v-ce Mistrza Polski w klasie MX2 Junior, dzięki czemu trafiłem do Akademii Orlen Team. Podczas przygotowań do sezonu 2018 Orlen zapewnił mi motocykl, kilka zgrupowań przygotowawczych oraz obóz treningowy w Hiszpanii.
W 2018 utrzymałem formę i w klasie MX2 powtórzyłem wynik z poprzedniego roku kończąc zmagania na 5 miejscu.  Mogę powiedzieć, że prawie spełniłem swoje marzenia. Poza jednym (na razie)… powołaniem do kadry. Mam nadzieję, że dzięki ciężkiej pracy i doskonaleniu umiejętności oraz osiąganym wynikom, w niedalekiej przyszłości spełnię też to swoje marzenie.

Moje dotychczasowe wyniki zostały jednak dostrzeżone i na początku tego sezonu przyszła do mnie propozycja zza granicy. Od organizatora Crossowego Pucharu Europy otrzymałem zaproszenie do wzięcia udziału w zawodach rozgrywanych w najbliższą sobotę w Białej Górze koło Niżnego Tagiła. Będę reprezentować nasz kraj na Pucharze Europy w Snow Bike w Rosji wśród takich zawodników jak Alfredo Gomes z Hiszpanii,  Evgeniy Tylecki z Białorusi, czy Tom Macuks z Łotwy. Jako zawodnik czuję się usatysfakcjonowany oraz pełen dumy, że mogę walczyć w dalekich górach Uralu o jak najlepszy wynik dla Polski! Obiecuję dać z siebie wszystko i pokazać podczas tych wyścigów, jak to mówi pan Andrzej Rencz, „lwi pazur”. Właściwie w tym przypadku lepiej powiedzieć „orli pazur”.

Podsumowując przebieg mojej kariery. 3 razy brałem udział w zgrupowaniu w Hiszpanii, 3 razy odwiedziłem włoskie tory motocrossowe w roli instruktora, spędziłem 5 tygodni w Stanach Zjednoczonych na zgrupowaniu, doznałem 4 kontuzji, gdzie 3 z nich zakończyły się operacją, zdobyłem srebrny medal Pucharu Polski, dwa brązowe Mistrzostw Polski, trzecie miejsce na eliminacji Mistrzostw Katalonii w klasie MX2, kilka tytułów mistrzowskich w Strefie Zachodniej, tytuł najpopularniejszego sportowca powiatów województwa lubuskiego, 8 miejsce w zawodach Dade City Night USA.

 


W międzyczasie skończyłem studia pierwszego stopnia na Uniwersytecie Zielonogórskim kierunek Wychowanie Fizyczne, kurs na instruktora sportów motorowych, rozwijam swoją działalność w mediach społecznościowych oraz na Youtube.
Dwukrotnie uczestniczyłem w Poznań Motor Show.  Obecnie prowadzę młodą zawodniczkę Wiktorie Kupczyk, z którą wiążę duże nadzieje na sukces. Od 3 lat jeżdżę na zimowe zgrupowania do Włoch w roli trenera/instruktora w okolice Mediolanu.
Chciałbym jeszcze poszerzyć swoje działania do tego, żeby testować motocykle, ubrania, ochraniacze itp.
Moje życie w dużym stopniu obraca się wokół motocrossu. Poza ściganiem się lubię jeździć na snowboardzie, jeździć rowerem po ciekawych terenach, podróżować. Ulubione potrawy to sushi, burger, spaghetti i PIZZA. Ostatnimi czasy podoba mi się kuchnia azjatycka. W temacie muzyki najczęściej słucham rapu i hip hopu, ale nie zamykam się na nowe brzmienia. Chociaż uważam się za wybrednego słuchacza, więc albo coś mi się podoba albo nie. Doceniam ambitne kino i unikam „hollywoodzkich produkcji”. Pasjonuje się też historią. Sporo czytam i oglądam żeby się zagłębić w co ciekawsze fragmenty naszych dziejów.

Wyniki Igora Zienkiewicza z Pucharu Europy w Snowbike będzie można zobaczyć tutaj:

http://www.fim-europe.eu/events/659

Trzymamy kciuki!

(fot. Daniel Ostrowski Photography, MX Lipno)