Dziś mija pierwszy miesiąc od śmierci naszego nieodżałowanego sportowca ś.p. Łukasza Lonki, a za kilka dni będzie 15 rocznica pierwszego startu Łukasza w zawodach motocrossowych. Mamy wiele radosnych wspomnień z Łukaszem i kilka rzadkich zdjęć. Ale jest wielu wspaniałych fotografów i mnóstwo kibiców, którzy dysponują pięknymi i ciekawymi fotografiami Lonii zarówno na motocyklu, w jego żywiole, jak i w padoku, gdzie albo kręcił na rowerze, albo pomagał ojcu przygotować motocykl. A my mamy inne zajęcie. Zgodnie z naszą dewizą „Dysponujemy Twoim Czasem” możemy w trochę inny sposób podzielić się wspomnieniami o Naszym Zawodniku.

Otóż opublikowaliśmy tutaj Łukasz Lonka - historia startów w zawodach pełną historię startów Łukasza na zawodach motocrossowych (ale nie tylko) w Polsce i za granicą. Dysponujemy wynikami Łukasza od pierwszego jego startu w 2014 r. w Obornikach, aż ostatnie Jego zdobyte trofeum na Gdańsk Motocross Show. Są to wyniki z wszystkich imprez, na których mierzyliśmy czas, ale nie tylko. W tej historii jest też kilkanaście imprez Mistrzostw Europy, których nie obsługiwaliśmy, ale spodziewając się sukcesu naszego ulubieńca prowadziliśmy klasyfikacje sezonu. I Łukasz się pięknie odpłacił, zajmując 2 razy 3 miejsce – raz w Juniorach i raz w klasie MX Open.

 

 

Te 15 lat to szmat czasu, połowa życia Łukasza. Ale jak widać z tego materiału Bohater tej notatki nie próżnował. Materiał jest bardzo obszerny (aż 36 stron), ale zawiera wszystkie interesujące informacje: w jakich klubach jeździł Lonka, z jakim numerem, od kiedy wybrał sobie #262, ile miał sukcesów, a ile niepowodzeń.

Dane statystyczne: nie obejmują startów Łukasza w MXoN, MXGP, MX3, ADAC, w zawodach w Belgii, w Niderlandach, Czechach, Hiszpanii, Włoszech oraz innych krajach, gdzie Łukasz startował.

Przez 15 lat Nasz Lonia wystartował w 214 zawodach. Łącznie wziął udział w 857 biegach (treningi i wyścigi), przejechał 9 256 okrążeń, co daje pokonany dystans 14 439 km.

We wszystkich biegach, w których wziął udział aż 466 razy zajął 1 miejsce (to więcej niż połowa). Licząc tylko same wyścigi, bez treningów, to na 480 wyścigów, Łukasz wygrał aż 253. Czyli w 53% swoich startów stanął na najwyższym podium, 55 razy był drugi, a 33 razy był trzeci. Rzadko plasował się poza pierwszą dziesiątką - tylko 60 razy.

Najbardziej pracowite lata to 2007 i 2008. W 2008 roku wystartował w 24 zawodach, a w 2007 w 23 zawodach. Najmniej startów Łukasz zaliczył w 2012 roku (tylko 5 zawodów). W bieżącym roku Łukasz zdążył wystartować 12 razy. Ostatnich zawodów nie ukończył... ☹

(fot. Daniel Ostrowski Photography)