Wymagający tor Borkowo pod Gdańskiem 17-18 czerwca 2107 był areną zmagań w czwartej już rundzie Motocrossowych Mistrzostw Polski. Prawie 200 zawodników walczyło o kolejne punkty cyklu ORLEN MX MP. Te wywiezione z Gdańska mogą być przełomowe w ostatecznym bilansie na koniec sezonu.

Gdański Auto Moto Klub, gospodarz zawodów, do przygotowania toru wykorzystał profesjonalny sprzęt, dzięki czemu nawierzchnia toru nie odbiegała od tej, na której rozgrywane są zawody mistrzostw świata. Wysoki poziom sportowy, dobra organizacja i pogoda oraz licznie przybyli kibice uczyniły te zawody naprawdę udanymi.

Sobotnią rywalizację rozpoczęła klasa MX85, która została całkowicie zdominowana przez najmłodszych podopiecznych Akademii ORLEN Team. Dwukrotnie tryumfował Wiktor Małecki. Drugie miejsce zajął Maksymilian Chwalik (zdobywca „holeshota”), a trzecie Olaf Włodarczak. Kolejny „akademik” Mikołaj Białecki był szósty.

W klasie MX Kobiet pod nieobecność Joanny Miller z Akademii, która w tym samym czasie walczyła w kolejnej rundzie ME Kobiet, do walki stanęło jedenaście zawodniczek. Najlepiej pojechała, zgarniając komplet punktów, Wiktoria Garbowska. Kolejny stopień podium należał do Karoliny Jasińskiej, a na najniższym stanęła Karolina Jankowiak.

Sobota to również emocjonujące wyścigi klasy MX2. Pełna maszyna i pierwszy zakręt po starcie robiły niesamowite wrażenie. Po zaciętej rywalizacji w obu wyścigach Karol Kędzierski ustąpił miejsca na najwyższym stopniu podium Łukaszowi Lonce. Za ich plecami, po niełatwej walce, trzecie miejsce wywalczył Maciej Więckowski. Zawodnik Akademii Kuba Barczewski w pierwszym wyścigu był czwarty, ale nie ukończył drugiego.

Na zakończenie dnia publiczność mogła kibicować „weteranom” naszych torów, czyli klasie MX Masters. Tu podobnie jak w Strykowie wygrał lider klasyfikacji generalnej – Jacek Lonka, choć w obu wyścigach czuł na plecach oddech swojego rywala Jacka Olszewskiego.

Drugi dzień zmagań rozpoczął się od wyścigów najmłodszych bohaterów motocrossu czyli klasy MX65. W „sześćdziesiątkach” zdecydowanym faworytem był zawodnik Akademii – Maks Chwalik, który wygrał oba wyścigi. Za Chwalikiem na drugim miejscu w Gdańsku finiszował Artur Gałuszka, przed trzecim tego dnia Wiktorem Rafalskim, również podopiecznym ORLEN Team.

W wyścigach klasy MX125, pod nieobecność Patryka Zdunka, który leczy kontuzję ręki po upadku w Strykowie, najszybszym zawodnikiem był aktualny lider klasyfikacji – Czarek Lewko. Podopieczny Akademii ORLEN Team wygrał oba wyścigi, choć zadania nie ułatwiali mu drugi Wojtek Kucharczyk i trzeci Wiktor Jasiński. Tuż za podium uplasowali się kolejni akademicy: Filip Bukowicz i Darek Rapacz.

Kulminacją zmagań na gdańskim torze była rywalizacja w klasie MX Open, gdzie Łukasz Lonka skutecznie odpierał ataki coraz szybciej jeżdżącego Kuby Kędzierskiego. Ostatecznie Lonka wygrał oba wyścigi i został liderem klasyfikacji generalnej. Drugi w Gdańsku był Karol Kruszyński, a trzeci Maciej Więckowski. Kędzierski po uszkodzeniu motocykla w pierwszym wyścigu był dopiero ósmy. Zawodnicy Akademii ORLEN Team w czołówce: Kuba Barczewski szósty, a Piotr Szczepanek siódmy.

Wyniki IV Rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie

Najbliższe rundy ORLEN MX MP 2017

1–2 lipca – CZŁUCHÓW

5–6 sierpnia – LIDZBARK WARMIŃSKI

19–20 sierpnia – WSCHOWA

(inf. prasowa ORLEN Team Press Office, fot. Maciej Wierzbicki)