Przełom czerwca i lipca w Lipnie upłynął pod znakiem Motocrossowych Mistrzostw Polski. Zawodnicy Akademii ORLEN Team mieli okazję udowodnić swój kunszt na piaszczystym i wymagającym torze miejscowego „Jastrzębia”.

Zawodnicy rywalizujący o mistrzowski tytuł nie mogą narzekać na nudę. Po zmaganiach na suchym torze w Gdańsku, teraz przyszło im walczyć o punkty na lipnickim piachu. W sobotę jako pierwsi mogli sprawdzić się na nim uczestnicy klasy MX Masters. Oba wyścigi miały niemal identyczny scenariusz – wygrał Jacek Lonka przed Pawłem Szturomskim i Pawłem Wizgierem, dzięki czemu umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji sezonu. Następnie przyszedł czas na start „sześćdziesiątek”, gdzie wysoką formę potwierdził Mikołaj Stasiak z Akademii ORLEN Tam, który wygrał oba starty. Za jego plecami trwała zażarta walka o podium, na którym ostatecznie zmieścili się Mieszko Polnar i Seweryn Gazda.
W rywalizacji kobiet kolejny raz bezkonkurencyjna okazała się Anna Stecjuka. Łotyszka zostawiła w tyle Alinę Łaszcz i Wiktorię Wicińską, ponownie uciekając stawce w klasyfikacji sezonu. Wielkie emocje towarzyszyły zmaganiom w klasie MX2 – w pierwszym wyścigu z problemami technicznymi zmagał się Łukasz Lonka, co wykorzystali reprezentanci Akademii ORLEN Team zajmując całe podium. Wygrał Gabriel Chętnicki, przed Karolem Kruszyńskim i Szymonem Staszkiewiczem.

Sytuacja odwróciła się w niedzielę, gdy zawodnicy stanęli do walki w klasie MX Open. Tym razem problemy techniczne dopadły Gabriela Chętnickiego, który po pierwszym wyścigu zajmował drugą pozycję. Ostatecznie zajął 13. miejsce, a triumfował Łukasz Lonka przed Karolem Kruszyńskim i Jakubem Barczewskim. Zażarta rywalizacja o zwycięstwo trwała w niedzielę w klasie MX85. Dwa świetne przejazdy zaliczył niezawodny Maks Chwalik, świetnie zaprezentował się również drugi tego dnia Olaf Włodarczak.

Bardzo dobry przejazd w drugim wyścigu pozwolił wskoczyć na podium także Jakubowi Kowalskiemu.
Z kolei w klasie MX125 niedziela należała do Artsioma Sazanovetsa. Białorusin dwukrotnie okazał się szybszy od Dariusza Rapacza, który wciąż przewodzi klasyfikacji sezonu. Na trzecim miejscu zawody ukończył Cezary Lewko, który w „generalce” traci do lidera 18 punktów.

 Akademia ORLEN Team to projekt wspierający rozwój karier młodych zawodników w dwóch dyscyplinach
– w motocrossie i kartingu. Wybrani na dany sezon młodzi adepci motocrossu otrzymują kompleksowe wsparcie merytoryczne
i sprzętowe w postaci profesjonalnych treningów pod okiem czołowych światowych i polskich trenerów - Justina Morrisa
i Marcina Wójcika. Zagwarantowany mają również dostęp do wiedzy doświadczonych zawodników i trenerów ORLEN Team
– Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora oraz wsparcie sprzętowe i logistyczne. Zawodnicy w ramach całorocznego programu rozwoju umiejętności Akademii ORLEN Team startują w ramach Mistrzostw Polski MX.

Najbliższe rundy ORLEN MX MP 2018:

MXMP Człuchów  – 14-15.07.18
MXMP Więcbork – 18-19.08.18
MXMP Wschowa – 1-2.09.18

Więcej na: www.orlenteam.pl

Wyniki IV Rundy MP MX

(inf. prasowa Biuro Prasowe ORLEN MX MP)